Meklēt šajā emuārā

2017/08/26

Īsumā par izglītības sistēmu Honkongā

Ir sācies jaunais mācību gads.📚💐 Ta kā tas ir mums šogad īpašs, jo vecākā meita pabeigs pamatskolu, un man ir uzdoti jautājumi par izglītības iespējām Honkongā, tad šoreiz savā blogā plašāk par to.

HK eksistē trīs veidu skolas: valsts skolas, valsts subsidētās skolas un privātās starptautiskās skolas. Valsts skolas ir bezmaksas un pieteikšanās rindas nav garas, bet lielākoties skolēni līdzīgi kā pie mums tiek uzņemti pēc reģistrētās dzīvesvietas. Apmācību valoda ir Cantonese (tradicionalā ķīniešu val.) un angļu valoda. Vēl papildus ir arī jāmācās Photongu (vienkāršotā ķīniešu valoda, kuru galvenokārt lieto Lielajā Ķīnā).

ESF(Englisch Schools Foundation) skolas subsidē HK valdība, lai nodrošinātu izglītību angļu valodā skolniekiem, kuri nerunā ķīniešu val. Šajās skolās tiek īstenots Britu izglītības standarts, rindas ir ļoti garas (pat 3 un vairāk gadi) un tiek uzņemti tie skolēni, kuri dzīvo noteiktās skolas rajonā. Ar katru gadu subsīdijas tiek samazinātas un mācību maksa līdz ar to pieaug.  Agrāk priekšroka tika dota ķīniešu val. nerunājošiem bērniem, bet tagad tā vairs nav.  

Privātās starptautiskās skolas. Gandrīz katra lielākā valsts šeit ir pārstāvēta ar kādu no savām skolām- Amerikas skola, Kanādas skola, Austrālijas skola, Japānas skola utt. Ar ko tad atšķiras katra no skolām? Pirmkārt, jau ar skolas izglītības standartu, parasti, ja vecāki zina, ka vajadzēs atgriezties atpakaļ dzīvot uz savu valsti, tad bērnam atsākot skolas gaitas savā, dzimtenē mācību viela nebūs iekavēta un pēc izglītības standarta atbildīs viens pret vienu. 
Brīvlaiki skolās arī ir pielāgoti attiecīgai valstij. Zinu pāris vecākus, kuri izņēma savus bērnus no skolas, jo skolas brīvlaiki bija pilnīgi citos laikos un nevarēja saplānot brīvdienas. 
Parasti arī priekšrocība skolās tiek dota bērniem, kuru viens no vecākiem ir attiecīgās valsts pilsonis.
Un visbeidzot, kas ir nemazāk svarīgi, dzīvojot svešā valstī- community. Ir taču brīnišķīgi satikt skolas vecākus un sarunātāties savā dzimtajā valodā.
Ta kā Honkongā nav pārstāvēta Latvija (vai kāds būtu šaubijies) ar privātskolu, tad mēs ar vīru vadijāmies pēs skolas izglītības standarta un skolas telpām (facilities). Ne katrai skolai HK ir liels peldbaseins, kur notiek peldēšanas stundas, liels sporta laukums,  liela skolas bibliotēka utt. Pateicoties peldēšans spēcīgajai apmācībai, gada laikā meitas pierādod sevi un cītīgi trennējoties ir uzņemtas skolas peldēšanas komandā, ar kuru regulāri piedalās sacensībās ar ļoti labiem rezultātiem. 
Kas ir IB - International Baccalaureate mācību programma? 
IB mācību programma tiek mācīta ļoti daudzās skolās, dažādās pasaules valstīs (šobrīd jau šis skaits pārsniedz 4,000 skolas, 150 pasaules valstīs). Aiz kalniem nav studijas un pēc šīs mācību programmas, pabeidzot vidusskolu, lielākās un prestižākās augstskolu durvis ir atvērtas.
Skolas pasniedzēji ir no UK,  Austrālijas, Kanādas, Japānas  un tāds arī ir vecāku un bērnu mikslis. Mēs esam vienīgie latvieši, kuru bērni jebkad no skolas pastāvēšanas brīža ir mācijušies skolā. Tas uzliek papildus pienākumus man kā mammai piedalīties skolas projektos stāstot par savu valsti, kultūru. Vienreiz gadā kultūras dienā meitas ierodas latviešu tautastērpos, nav viegli ar vilnas svārkiem nostaigāt visu dienu, ja ārā ir +30. 
Runājot par skolas maksu, visas internacionālās privātskolas jebkurā pasaules valstī maksā vienādi. Vai tā būtu Latvija, Taizeme, Krievija vai Šveice. Atšķirībā  no citām valstīm te ir milzīgās rindas (vairāku gadu garumā) un tā saucamie debentures, kuru summa sasniedz dažās skolās pat pusmiljonu eiro par vietu. Parasti mazākā summa ir sākot no 10 000 eiro. Debentures netiek atgrieztas, ja bērns pārtrauc mācīties, nauda paliek skolai.
Par ko vēl skolā ejot šeit jāmaksā? 
Skolas formu, ekskursijām, kuras mācību ietvaros ir vairākas reizes mēnesī un vienreiz gadā klases nometnes. Vecākajai meitai nometne šogad notiks ārpuss HK🛫. Parasti braucot, skola rezervē arī pieczvaigžņu viesnīcu bērniem, mūsu gadījumā  tā ir "Sheraton", priecājos, ka lidmašīnas biļetes vismaz nav nopirktas pirmajā klasē 😓. Manai draudzenei dēlam katru gadu skola rīko klases nometnes uz  citām valstīm, piem. Indonēziju (Bali), Jaunzelandi, Malaiziju utt. Summas, ko viņa katru gadu maksā par nometni, ir vienkārši astronomiskas. Jūs teiksiet, var jau nebraukt. Nevar diemžēl, tas ir " part of school programme."  Es no saviem skolas laikiem atceros klases ekskursijas uz Siguldu vai kādu no muzejiem.🙁

Par grāmatām, skolas mapēm mēs nemaksājam neko. Bet uzreiz piebildīšu, šeit nav grāmatu(izņemot Ķīniešu valodas priekšmetā). Bērni mācību vielu apgūst skolā un vienreiz nedēļā pilda mājas darbus, kas ir vairāk kā patstāvīgs uzdevums mājās meklēt, lasīt informāciju, projektu balstīti. Visi pieraksti arī tiek atstāti skolā un uz mājām netiek nesti, nav tādas "zubrīšanās" pa vairākām stundām atnākot mājas kā LV. Aizvēsturisku dzejolīšu kalšana šeit arī nenotiek. Vienu dienu ar vīru atcerējāmies savus skolas laikus un stāstijām, kā mēs skolas laikā špikerus rakstijām pirms kontroldarba un bastojām stundas, tad meitas ar izbrīnu skatijās un jautāja " Kāpēc negājāt uz stundām", vai, kas ir špikeris.😂

Katram skolēnam skolā ir nodrošināts portatīvais dators. Skolotāja mājasdarbus atsūta uz katra skolēna epastu. Es vienmēr ar patiesu apbrīnu skatos uz savām vecākajām meitām, kuras 8 gadu vecumā datorā jau bija iemācītas pareizi rakstīt ar abām rokām, nevis bakstīt klaviatūru ar vienu pirkstu. Vai, piemēram, ka viens no projektiem ir izstrādāt biznesa plānu savai idejai. 

Skola mudina bērnus iesaistīties arī dažādās labdarības akcijās vācot naudu dažādām pasaules labdarības organizācijām. Meitas ir cepušas un pārdevušas kūciņas vācot naudu Āfrikas bērniem. Pagājušo gadu vecākā meita ar klasi atradās " zupas virtuvē", kur HK nabadzīgajiem ļaudīm izdalija pārtiku, aprunājās, palīdzēja. Lepojos kā mamma un vienmēr atbalstu savus bērnus. 

Uzvedība skolā: skolā skolotāji tiek uzrunāti ar Miss vai Mr. un attiecīgais uzvārds. Nav tādas rupjas, nepieklājīgas uzvedības ne no skolotāju ne klasesbiedru puses. Ļoti daudz skolotāju ir vīrieši, jo kā jau visās normālās valstīs skolotāja darbs skaitās prestiža profesija un šeit strādājot par skolotāju nav mēneša beigās jādomā kā nopirkt maizi vai nomaksāt īri. Visi skolotāji daudz ir ceļojuši, papildinājuši pieredzi dažādās valstīs un tas arī dod to atšķirību kā mācību viela tiek mācīta un pasniegta šeit.
Piedodiet, bet izmainot Latvijā izglītības standartu vai pagarinot mācību gadu nekas nemainīsies. Jāiegulda valstij spēcīgos, jaunos pedagogos. Un ziniet, varat man piemaksāt, bet LV valsts skolā jūs manus bērnus neredzēsiet! 

Kā ar novērtēšanu? Katra mēneša beigās tiek rakstiski atsūtīts novērtējums par bērnu,  cik labi ir izpratis un mācējis pielietot stundās strādājot mācību vielu. Pirms jebkuras jaunas vielas apgūšanas skolotājs mums vecākiem atsūta vielas aprakstu, mērķi, ko vēlās sasniegt mēneša beigās. Atzīmes šeit netiek liktas.
1x gadā šeit notiek INCA testi, kur tiek pārbaudīti bērnu zināšanu līmenis, attiecīgi savam vecumam. Piem., vai ir zem savas vecuma grupas vai  virs, ja virs pa cik gadiem. Piebildīšu, ka nekad ne pirms viena testa meitām nav bijusi panika vai bail iet uz skolu. Viss notiek mierīgi, bez stresa.
Divreiz gadā saņemam no skolas (uz 15 A4) lapām sīku ziņojumu, par katru  bērna priekšmetu un attiecīgi katra skolotāja komentāriem. 
Šeit bērni tiek izcelti par savām sekmēm sportā, mūzikā vai mākslā. Katrs bērns tiek novērtēts kā personība, bet nekad šeit netiks kāds apsmiets vai nosaukts par stulbu, ka netiek mācību priekšmetos līdzi.
Katrā klasē bez skolotāja atrodas arī asistente, kura strādā ar bērniem kuriem ir nepieciešams vairāk izskaidrot, vai palīdzība nekā pārējai klases daļai. Ja ir iekavēts kādu iemeslu dēļ vairāk un bērnam nepieciešams mācību palīdzība kādā no priekšmetiem (learning support) tad skola nodrošina palīdzību pie diviem skolotājiem, kas strādā atsevišķi skolas laikā un palīdz uzlabot zināšanas attiecīgā priekšmetā.
Tāpat skolā ir pieejamas psihologa konsultācijas, ja nepieciešams kādam no skolēniem psiholoģiskais atbalsts skolas maiņas dēļ vai pārcelšanās dēļ. Tāpat arī vecāki var saņemt palīdzību, ja  piem. saprot, ka ar pusaudzi mājās vairs nav iespējams sarunāties. 
Visas konsultācijas ir bezmaksas.

Īsumā tas būtu viss, nauda ir neprātīga maksājot katru mēnesi par skolu, (viens ļoti labas komplektācijas Porsche jau ir aizbraucis pa šiem gadiem🚘) bet redzot smaidīgus, drošus par sevi pārliecinātus bērnus,  ar vīru saprotam, ka skola ir katru centu vērta. Un vai visu dzīvē izšķir nauda?


🛫Uz Singapūras Zoo🦁🦒🦍🐊🐆🦓🐅

Šī jau būs trešā reize, kad mēs viesojamies Singapūrā. Katram noteikti ir kāda valsts, vieta uz šīs planētas, kur gribās atgriezties vēl...